wtorek, 19 sierpnia 2014

2014-KRAKÓW-KSIĘŻA GÓRKA I JASKINIA PYCHOWICKA/wiślana




Cytaty opisu Wg „geodyta” -„,zdjęcia własne.
 NA JEDNYM PAN  STUDENT KTÓRY WIEDZE O JASKINI MNIE PRZYBLIŻYŁ i ostrzegł przed wężami  wygrzewającymi  się  na skalach.Opowiadał  też o swoim tu znalezisku=skamielinę z pra historii, ślimaka bez muszlowego z otworem gębowym...itd /zdjęcie wykonane za Jego zgodą. Pozdrawiam, mam nadzieje że planowana  praca na ten temat już została napisana...
 



 Niewielki, nieczynny kamieniołom zlokalizowany w obrębie Księżej Góry - wzgórza o charakterze zrębu tektonicznego otoczonego przez rowy wypełnione osadami morza trzeciorzędowego; obniżenia te wykorzystują małe potoki jak np. Ruczaj. Na wierzchowinie wzniesienia zaobserwowano leje krasowe o głębokości 1-2m; są one jednak zamaskowane zwietrzeliną i pokryte roślinnością. Na odkrytych skałach występują zaś żłobki i żebra krasowe.

W kamieniołomie odsłaniają się wapienie jurajskie i margle kredowe. Były one eksploatowane na przełomie drugiej i trzeciej dekady XX w. najprawdopodobniej do wznoszenia elementów fortów twierdzy Kraków. Obecnie kamieniołom jest mocno zarośnięty; niekiedy tworzą się w nim oczka wodne. Pod koniec ubiegłego stulecia w jego wschodniej ścianie odkryto Jaskinię Pychowicką”.

Wg.www.jaskinia wiślana.:” Niewielka jaskinia, prawie w całości odkopana. Jaskinia powstała w warunkach freatycznych,  w wapieniach i dolomitach organodentrycznych  jury górnej. Na ścianach widoczne są wypreparowane fragmenty skorup małży, ramienionogów kolce jeżowców i fragmenty gąbek. Namulisko w całości piaszczysto gliniaste, w którym występują wypreparowane ze skały ramienionogi, korale osobnicze,  spikule  gąbek, mszywioły,  kolce jeżowców i inne drobne fragmenty fauny. Korytarz główny, na końcu mający charakter syfonalny, był miejscami całkowicie wypełniony piaszczystymi osadami. Piętro górne, częściowo wolne od osadów, miało oryginalna szatę naciekowa w postaci białych nacieków grzybkowych i cienkich skorupowatych polew na powierzchni piaszczystego namuliska. Jaskinia położona jest w niewielkim kamieniołomie na wzniesieniu Księża Góra. Pomimo położenia w pozornie dostępnym miejscu jaskinia została zauważona stosunkowo niedawno. Pierwszy opis w Jaskiniach nr 1 z roku 1992. Eksploracje prowadził JKJ od lutego 1992. Wydłużono wtedy jaskinie z 10 do 21 m. Następnie prace prowadzone były w czerwcu 1996. Dalsza eksploracja prowadzona była przez JKJ i KKS pod kierownictwem K. Piekarczyka. Poszerzono i pogłębiono końcowe partie korytarza. W maju 1998 pokonano syfonalny odcinek odkrywając partie wolne od osadów. Aktualnie eksplorowany jest korytarz ze środkowej części jaskini w kierunku krawędzi kamieniołomu”.
 






 







....................................................................ooooooooooooooooo..........................................................






















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz