4.1. Administracyjnie
Parafia Pychowice zlokalizowana jest na terenach znajdujących się w Krakowie, w dzielnicy VIII- Dębniki. W roku 1941 tereny te zostały włączone do Krakowa i rozpoczęła się dla nich nowa era rozwoju. Zdecydowany wpływ na ten proces miało sąsiedztwo innych osiedli tej dzielnicy, zaplanowanych przez władze miasta do intensywnego rozwoju. Nie należą te tereny do Parafii Pychowice, jednak są bezpośrednimi sąsiadami w całym pasie południowym. W latach 1995-2011 powstały tutaj bardzo prestiżowe dla miasta Krakowa budowle. Powstały nowe miejsca pracy dla setek ludzi i uczelnie dla tysięcy studentów. W ślad za tym dla inwestorów budownictwa mieszkaniowego, tereny parafii Pychowice stały się bardzo atrakcyjne. Do końca 2011 roku zabudowano nowoczesnymi domami jedno i wielorodzinnymi większość terenów budowlanych na całym obszarze parafii. Nowe mieszkania łatwo znajdują nabywców. Bliskość centrów handlowych, miejsc pracy, nowe centra rekreacyjne i bogata baza hotelowa uczyniły rejony parafii bardzo atrakcyjną lokalizacją, tak do stałego jak i okresowego zamieszkania. W ślad za zwiększającą się liczbą mieszkańców, rozwijają się na terenie parafii wszelakiego rodzaju usługi ,powstają placówki potrzebne do wygodnego życia. W Pychowicach rozbudowano szkołę , tworząc nowoczesny kompleks z salą gimnastyczną i boiskiem sportowym. Są przedszkola i punkty godzinowej opieki nad małymi dziećmi. Są cztery dobrze zaopatrzone sklepy spożywcze, dwa salony fryzjerskie, salon kosmetyczny, gabinet stomatologiczny, kancelaria prawna, są dwa ogródki jordanowskie/place zabaw/,kort tenisowy, jest kościół, i cmentarz, są restauracje i kawiarnie. Są rowerowe trasy i wygodne deptaki wiślanych bulwarów z rowerowymi ścieżkami. Na trasie z pychowickiego kościoła do Bodzowa, znajduje się widoczny z wiślanych bulwarów zabytkowy kompleks pychowickiego dworu, rodowe gniazdo Darczyńców parcel pod budowę kościoła i szkoły. W części dworskiego parku urządzono park linow. Jest to 200-metrowa trasa spacerowa z lin, pomostów i rozciągniętych miedzy drzewami siatek, zamontowaną pomiędzy konarami na wysokości 5-9m nad ziemią. Na łace obok stoi kiosk z wypożyczalnią sprzętu i sprzedażą napoi.
Obok jest kilka ławek i kilka trampolin. Organizuje też park linowy imprezy integracyjne dla dorosłych w tym gry i zabawy zliczane do sportów ekstremalnych, oraz na łonie natury imprezy okolicznościowe dla dzieci. Przy wjeździe do parku przez cały dzień oglądać można stadninę pięknych koni. To szkółka jeździecka dla początkujących oraz dla doświadczonych jeźdźców. Można wyjechać konno również na dłuższą przejażdżkę np. nad Wisłę. W Bodzowie,jest sklep spożywczy, gabinet stomatologiczny, kaplica i krzyż na bulwarach. Obok wiślanych bulwarów, tuż nad Wisła zlokalizowały się osiedla mieszkalnych nowych domów. Dalej, wzdłuż trasy z Bodzowa do Kostrza, prowadzącej krętymi drogami biegnącymi nad urwiskami, podziwiać możemy domy na skałach i pod skałami lub też całe ich osiedla domów tuż nad wodą. wn Bodzoiwie przy ul.Bodfzowskiej na wspaniale położonym terenie z widokiem Bielany i Przegrzały, od roku 2003 Fundacja Matki Teresy z Kalkuty, prowadzi budowę Domu Opieki Dożywotniej dla ludzi głęboko upośledzonych, niezdolnych ani do samodzielnego życia ani do przebywania w normalnych ośrodkach. Kostrze ma swoją szkołę „tysiąclatkę ”i obok niej zlokalizowane przedszkole. Na całej trasie wzdłuż ulicy Tynieckiej wybudowano w ostatnim dwudziestoleciu wiele nowoczesnych domów wielorodzinnych i jednorodzinnych. Wybudowano kilka luksusowych hoteli, biurowców i budynków dostosowanych do organizacji np. szkoleń i wykwintnych przyjęć. Wybudowano nowoczesne biurowce i zakłady handlowo-usługowe. Niedaleko wjazdu na autostradę, w zakolu Wisły, już na granicy Kostrza i Tyńca, w pobliżu stopnia wodnego Kościuszko, przy ul.Kolnej wybudowano zespół obiektów pn. Klub Kajakarstwa Górskiego, Jest to nowoczesny kompleks budynków sportowo –rekreacyjnych – hotelowych , z basenem sportowym oraz basenem rekreacyjnym, z kaskadą wodną, wielofunkcyjną halą sportową, halą fitnes, siłownią, suną, gabinetami masażu, hydroterapii i fizykoterapii. Od 2003 roku jest tutaj Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, a od roku 2004 obiekty mają rangę Kontynentalnego Ośrodka Szkoleniowego w Kajakarstwie Górskim. Jest ten ośrodek najnowocześniejszym w Europie. Szkolą się tutaj również olimpijczycy PZK. Na ulicy Krzewowej jest Klub Jeździecki VIP. Jest w Kostrzu Klub Sportowy i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Jest Osiedlowy Klub Kultury , w którym oprócz wielu ciekawych działań ,prowadzone są warsztaty pt” profilaktyka uzależnień”. Działa w Kostrzu Ochotnicza Straż Pożarna. Oprócz pomocy w nieszczęściu, strażacy uświetniają, bądź wspomagają wiele parafialnych inicjatyw. Wrośnięci w pejzaż Kostrza są bardzo ważni dla parafii.
4.2. Terytorialnie
Obszary parafii położone są przy trasie z Wawelu do Tyńca, wzdłuż prawego brzegu Wisły. Po obu stronach ulicy Tynieckiej, na dawnych peryferiach zabytkowego Krakowa. Na odcinku od dawnej rogatki-obecnie ul. Norymberskiej, prawie do autostrady. Na mapie obszary parafii tworzą figurę zbliżoną do żółwia, którego grzbiet tworzy rzeka Wisła. Jako teren ekologiczny i cenny przyrodniczo ,obszary te od 1981 roku został y włączone do Bielańsko - Tynieckiego Parku Krajobrazowego, który wchodzi w skład zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Pomiędzy prestiżową zabudową na południu parafii, a nowymi osiedlami mieszkaniowymi Pychowic i Kostrza , znajduje się duży obszar wspaniałych, zachowanych w naturalnym stanie terenów ,łąk, skał i lasów. Ciągnie się od prawie do Skotnik. Są to tereny z pozostałościami kamieniołomów, fortyfikacji i niezliczonej ilości nie spotykanej gdzie indziej fauny i flory. Jest to ulubione miejsce lotniarzy i modelarzy. W bezwietrzne dni można podziwiać szybujące nad łąkami zdalnie sterowane modele samolotów, helikopterów, śmigłowców. A na polnych ścieżkach zdalnie sterowane wszelakie modele samochodów. Tereny te zostały objęte ekologicznym programem Europeńskiej Sieci Ekologicznej NATURA 2000 i znane są dobrze większości studentów UJ, ze względu na prowadzone tutaj ćwiczenia terenowe z botaniki i ekologii. Istnieje tez projekt przeniesienia tutaj Ogrodu Botanicznego. Z każdej części terenu parafii jest wygodny dojazd do centrum Krakowa, i na międzynarodowe lotnisko Balice. Jest dojazd autostradą, lub przez wybudowany na początku trzeciego tysiąclecia most Zwierzyniecki, albo nową trasa wylotowa przez nowe Rondo Grunwaldzkie. Ma też parafia dobre połączenia miejską komunikacją. Budująca się nowa Trasa Pychowicka i planowany do budowy w najbliższych latach nowy most „pychowicki” wprowadzi niedługo prawdziwy komfort komunikacyjny.Parafia Pychowice leży na trasie Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba, na jej ostatnim odcinku tj. od kościoła Św. Stanisława Kostki w Dębnikach , ul.Tyniecką, nadwiślańskimi bulwarami przez Pychowice, Bodzów, wzdłuż ul. Widłakowej do Koła Tynieckiego i dalej pod stopniem wodnym Kościuszko na ul.Benedyktyńską , do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Piękna i wygodna trasa. Od Wawelu do Opactwa spacerkiem w ciepły dzień na przełomie kwietnia i maja 2010r szłyśmy 3,5 godziny oglądając przepiękne tereny i obiekty widocznych z bulwarów rejonów Krakowa . I TE ZABYTKOWE I TE NAJNOWOCZEŚNIEJSZE.......................................................................................................isw
Plan opracowania NA BLOGU
CZ.1- post pt.o PARAFII NSPJ w Kr-Pychowicach - SALEZJAŃSKI RODOWÓD I POWSTANIE PARAFII
CZ.2-post pt.jw.HISTORIA TERENÓW A DZIEŃ DZISIEJSZY
CZ.3- post pt.jw.SĄSIEDZTWO TERENÓW
CZ.4- post pt. jw. lecz TERENY PARAFII
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz