niedziela, 10 maja 2015

2016- KRAKÓW- KOPIEC KOŚCIUSZKI

1.zdjęcia lipiec 2016




zdjęcie zrobione w lipcu 2016r z dziedzińca Centrum JPII w Łagiewnikach.W dali widać  kopiec Kościuszki górujący ponad drzewami lasu 

 








Kopiec-kurhan, usypany KU CZCI I PAMIĘCI  Generała Tadeusz Kościuszki widoczny jest z daleka...A z niego widać bardzo daleko miasto i okolice.  Widoczny jest kopiec z poziomu innych kopców Krakowa oraz dziedzińca Centrum JPII w krakowskich  Łagiewnikach .


 Polak, Generał Tadeusz Kościuszko urodzony na Polesiu, był uczestnikiem  walk  "O WOLNOŚĆ  WASZĄ I  NASZĄ" w Stanach Zjednoczonych i  swojej Ojczyźnie pod zaborami, zmarł  w  1817 roku, w wieku lat 71. Naród polski, dla którego był symbolem WALKI O WOLNOŚĆ  i BOHATEREM NARODOWYM uczcił Jego pamięć  usypaniem ziemnego kopca  na najwyżej położonym w Krakowie  wzgórzu, na wysokości 333m npm.  Był to wtedy nie zalesiony jeszcze  wokół polany obszar ziemi na Wzgórzu Świętej Bronisławy w dzielnicy Zwierzyniec.  Po trzecim rozbiorze Polski w 1795 roku  nasz kraj  na 120 zniknął z mapy  Świata. Rządzili nim  trzej zaborcy; Prusy, Austria i Rosja. Polska powstała znów po pierwszej wojnie światowej, kiedy to trzej zaborcy wzajemnie się zniszczyli. I przegrali wojnę/ wg dzienników Stanisława Mianowskiego/.  Od upadku powstania kościuszkowskiego Kraków był pod zaborem austriackim. Budowę nasypu rozpoczęto 15 września 1820 roku a zakończono  budowę Kopca 25 września 1823 roku. Ma Kopiec w sobie  ziemię z pól bitewnych Polski jak i   Ameryki Północnej, z miejsc gdzie walczył Kościuszko . I  ziemię  nanoszona przez wszystkich ale  w większości nanoszona przez polskich chłopów, pamiętających  swój udział pod wodzą Generała Kościuszki  w Powstaniu Kościuszkowskim i  Jego przysięgę złożoną  na krakowskim Rynku.  Kopiec ma 34,1m wysokości i 80m średnicy podstawy. Początkowo  był  Kopiec miejscem dostępnym całodobowo i dla wszystkich. W roku 1850 administrowanie nad Kopcem przejęły władze wojskowe, które wybudowały fort cytadelowy o imieniu KOŚCIUSZKO. Po zakończeniu budowy fortu dostęp do niego i do kopca ograniczono na czas od wschodu do zachodu słońca. W okresie II wojny Światowej, Niemcy zamierzali zniszczyć fort i kopiec jako symbol polskości. JAKIMŚ CUDEM Kopiec i fort przetrwały do dzisiaj. Obecnie  można je oglądać  wykupując bilet wstępu. A bez biletów wstępu  zerknąć  można poprzez kraty do garnizonowej kaplicy i podziwiać  do dzisiaj zachowane piękno kaplicy św. Bronisławy i Jej portret zdobiący ołtarz. Nie ujdzie naszej uwadze wtedy strój kosyniera wyeksponowany nieopodal ołtarza.BARDZO LUBIĘ SZUKAĆ TEGO KOPCA  NA HORYZONCIE GDZIEKOLWIEK JESTEM I FOTOGRAFOWAĆ GO. MAM CAŁĄ KOLEKCJE JEGO ZDJĘĆ WYKONANYCH Z RÓŻNYCH MIEJSC I O RÓŻNYCH  PORACH ROKU. Znam wszystkie Kopce Krakowa - ale do tego mam sentyment szczególny.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------
2.zdjęcia z okresu wcześniejszego


 

 

                          
----------------------------------------------------------
widok kopca Kościuszki z Kopca Kraka-zdjęcie 2015 r



----------------------------------------------------------------------
WIDOK z Zakrzówka








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz