środa, 15 stycznia 2014

PĄCZKI "klasztorne"wg książki 'KLASZTORNE SPECJAŁY"

///4249///

Składniki: 1/2 kg maki,8 dkg cukru,1ł cukru do zaczynu drożdżowego,8 żółtek,1/4 l słodkiej śmietanki,1/3 szklanki mleka,cukier waniliowy,6dkg drożdży,15 dkg masła,szczypta soli, kieliszek spirytusu lub rumu,smalec do smażenia,dowolna konfitura lub marmolada.

Wykonanie:przygotować zaczyn z  ciepłego mleka,10 dkg maki,cukru i drożdży i postawić w cieple do wyroś. Po wyrośnięciu dodać pozostałą mąkę ,cukier waniliowy, żółtka utarte z cukrem,roztop masło i alk. dokładnie wyrobić./ma odchodzić od miski i nie kleić się do rak. Powinno być dość luźne.Ponownie odstawić do wyrośnięcia. Nabierać  łyżką niewielkie porcje i formować kulki, nakładać do środka po pół łyżeczki konfitury i zlepiać.Układać na posypanej mąką stolnicy zlepieniem w dól.Znów pozostawić do wyrośnięcia ,paczki powinny dwukrotnie zwiększyć swoją objętość.Omieść pędzelkiem z maki i smażyć po kilka w szerokim,płaskim rondlu.TŁUSZCZ POWINIEN BYĆ WRZĄCY I MA GO BYĆ TYLE  BY PACZKI W NIM PŁYWAŁY.Smażyć równomiernie z obu stron.Wykładać na złożony z kilku warstw papierowy ręcznik.Jeszcze gorące popruszyć cukrem pudrem. SMACZNEGO
.......................................isw................................01/2014..................................

piątek, 10 stycznia 2014

CHRUST-Faworki ulubione/prababcine przepisy kulinarne z moją modyfikacją/

ZAPRASZAM  I  NA INNA STRONĘ-POCZYTAJ I OCEŃ ; ...z pamiętnika emerytki 2007...



Produkty: 2 szklanki mąki,2żółłtka i jedno całe jajko,szczypta soli,szczypta kurkumy i imbiru,1 ł spirytusu lu mocnej nalewki,1ł octu,mała łyżeczka masła,3 ł kwaśnej śmietany 18%.
Do pieczenia: 1 kg ceresu lub smalcu. Może być też olej.
Do posypania : 2ł kopiate cukru pudru wymieszane z "makiem" ze środka laski wanilii,albo wysuszonej i zmielonej łupiny.
Wykonanie: zarobić ciasto z ww składników i kilkanaście minut wyrabiać i ugniatać, Rozwałkować bardzo cienko i kroić na paski ok,2-3 cm szerokości i skośnie na kawałki 6-8 cm długości. Zrobić nacięcie na środku każdego kawałka i przeplatać nadając kształt tradycyjny. Wyłożyć na papierowe serwetki aby tłuszcz obciekł. Gdy ostygną przełożyc na talerz i posypać cukrem z wanilia. SMACZNEGO.

moje uwagi........1/ JESLI CISATO PO WYROBIENIU OKAŻE SIE ZA TWARDE ,DODAJ SMIETANY
2/ odkryłam że smażenie po intensywnym schłodzeniu paro godzinnym powoduje że chrust jest jeszcze smaczniejszy bardziej puszysty i chrupki. Stanowczo najbardziej przyjaznym dla mnie jest smażenie na oleju rzepakowym.            ..............................isw..............................10.01.2014...................................




wtorek, 7 stycznia 2014

RÓŻE KARNAWAŁOWE Z WISIENKĄ/prababcine przepisy kulinarne




 Składniki ciasta: 30 dkg maki pszennej,5 żółtek,3 ł kwaśnej gęstej śmietany,szczypta soli,szczypta proszku do pieczenia,1 ł rumu lub spirytusu i 1 ł octu..
Oraz: tłuszcz do smażenia, cukier puder wymieszany z"makiem" wanilii do posypania,konfitura z wiśni.
Wykonanie; wszystkie składniki ciasta wsypać do miski i wyrabiać tak długo aż ukażą się pęcherzyki powietrza.Rozwałkować na cienko i wykrawać kółka szklankami o 3 średnicach.Ponacinać kółka na obwodzie 5 razy i ułożyć je jedno na drugim smarując środek białkiem,na spodzie największe na nim mniejsze i na górze najmniejsze. Dobrze na środku nacisnąć palcem aby się skleiły.Smażyć na mocno gorącym tłuszczu układając w tłuszczu płatkami do dołu. USMAŻONE UKŁADAĆ NA PAPIEROWEJ SERWETCE ABY OBCIEKŁY Z TŁUSZCZU,POSYPAĆ CUKREM PUDREM,NA ŚRODKU WE WGŁĘBIENIU POŁOŻYĆ WISIENKĘ Z  odrobinką KONFITURY.

Uwaga;JESLI CIASTO WYJDZIE ZA MAŁO PLASTYCZNE DODAJ SMIETANY.
 SMACZNEGO......................................isw.........................................07.01.2014r.......................

niedziela, 5 stycznia 2014

PĄCZKI WYBORNE-prababcine przepisy kulinarne/1/

ZAPRASZAM  I  NA INNA STRONĘ-POCZYTAJ I OCEŃ ; ...z pamiętnika emerytki 2007...
 

PĄCZKI WYSMIENITE-prababcinie przep[isy kulinarne/2/

 ///3701///


Produkty/świeże i przechowywane w cieple co najmniej kilka godzin/:
1kg maki,8 żółtek kurzych,25 dkg masła, 1/4 l mleka,7 dkg drożdży, wanilia utarta z 2ł  cukru, SZCZYPTA SOLI. Do smażenia 1i1/2 kg smalcu.Do nadzienia własnego wyrobu konfitura,Do posypania 2 ł cukru pudru,
Wykonanie:
Drożdże rozetrzeć z 3 ł mleka, żółtka utrzeć z cukrem i powolutku aby się nie ścięły zalać pozostałym, gorącym ale nie wrzącym mlekiem nieustannie mieszając.Wlać do przygotowanej w misce mąki,dodać roztopione masło i drożdże i całość wyrobić dobrze,tak aby ciasto odchodziło od ręki. Miske nakryc ścierka i postawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. DALEJ POSTEPOWAC TAK JAK W PRZEPISIE"PĄCZKI WYBORNE" Z 5.01.2014R..

SMACZNEGO
......................................................isw..........................................5.01.2014.....................................

piątek, 3 stycznia 2014

RÓŻE KARNAWAŁOWE - prababcine przepisy kulinarne

 ///3671///

 Produkty:3/4 kg mąki,1 całe jajo kurze i 6 żółtek, 1/4 l kwaśnej i mocnej śmietany, 1 kieliszek rumu /zamiennie spirytusu/,1ł oc, szczypta soli.
Do smazenia:1 kg dobrego smalcu.
Do dekoracji: 1/4 szklanki dobrej konfitury domowej roboty.

Wykonanie: ciasto zagnieść i rozwałkować na gr.ok 2-3 mm.Szklankami i kieliszkami wykrawać krążki o 3 rożnych wielkościach. Układać je jak kwiatek czyli na największym kładziemy mniejszy i na nim najmniejszy. Mocno wgniatamy palcem na środku aby się te 3 warstwy  skleiły. nacinamy nożem boki jakby tworząc  płatki kwiatków. Wrzucamy na mocno nagrzany tłuszcz i obustronnie smażymy delikatnie odwracając.Wykładamy na papierowe serwetki aby obciekły z tłuszczu. Na gorące jeszcze ciastka nakładamy na środek konfiturę.Gdy ostygną posypujemy cukrem pudrem utartym z wanilią.

Dobrze upieczone faworkowe róże powinny tak jak typowe faworki/chrust/powinny mieć kolor lipowego kwiatu i być chrupiące/nie ciągnące się jak faworki tego rodzaju kupowane w sklepie/...........................................isw..............................3.01.2014.....................................................

FAWORKI CZYLI CHRUST-prababcine przepisy kulinarne /nieco zmodyfikowane o dodatek ziół/

 ///3667///

Produkty;
6 żółtek kurzych jaj,1/2 kg maki,1 ł masła,3 ł kwaśnej mocnej śmietany,1ł octu 10% lub spirytusu oraz szczypta ziół:kardamonu,imbiru,kurkumy oraz  soli.Do smażenia 1kg świeżego smalcu lub tłuszczu roślinnego. 
Wykonanie:
Zagniatamy ciasto. Rozwałkować bardzo cienko/ok.2mm/ kroić paseczki szer ok,2cm i dl ok,8cm. Na środku każdego paseczka zrobić nacięcie na ok 2 cm i przewijać jeden koniec tak aby zrobić klasyczne ciastko chrustowe. Wrzucać na rozgrzany smalec i piec na złoty kolor. Ciastko smażymy na lekko złoty kolor, z obu stron szybko odwracając drewnianą łopatką lub widelcem. Wyłożyć na papierowe serwetki aby tłuszcz obciekł. Posypać cukrem pudrem z utrata wanilią. Smażyć najlepiej w szerokim i wysokim rondlu.

Uwaga;MOŻE SIĘ ZDARZYC ŻE TŁUSZCZ BEDZIE  WYLEWAŁ SIE W TRAKCIE SMAŻENIA ROSNĄC w miare smażenia. Uratować sytuacje może surowy ziemniak obrany i wrzucony do rondla i tam pozostawiony w trakcie smażenia.

Dobrze upieczone faworki powinny mieć kolor lipowego kwiatu i byc chrupiace/nie ciagnace sie jak faworki tego rodzaju kupowane w sklepie/.

DOBRYM DODATKIEM BĘDZIE DO POPICIA HERBATA Z MIETY PIEPRZOWEJ.

SMACZNEGO.

.........................................................isw..............................03.01.2014.......................................

ŻUREK TRADYCYJNY- CZYLI Z MAKI ZYTNIEJ RAZOWEJ-ZAKISZANIE i gotowanie



W warunkach każdej kuchni jest bardzo prostym kiszenie go, Ja robię to w słoikach 1/2 litrowych na bieżąco czyli ok.tydzień przed planowanym gotowaniem i wtedy zużywam na bieżąco ,Lub wstawiam po tygodniu słoik w chłodne i przyciemnione miejsce i sobie czeka nawet 2-3 tygodnie zachowując smakowe walory. Smakuje równie dobrze o każdej porze roku.
kiszenie żurku:
słoik 1/2 litra napełniam w 1/4 wysokości maka żytnia i zalewam przegotowana schłodzona wodą. Dodaje 1 ząbek czosnku,/ lub bez czosnku zależy jak go zamierzam ugotować/zakręcam,potrząsam kilka razy słoikiem i stawiam go w ciepły/ale nie gorącym/miejscu,Słoik nakrywam ścierką.Po 5 dniach już na pewno ma dobra średnią kwasowość a po dalszej dobie mocną,
Gotowanie żurku- każdy ma swój sposób-sposoby. Ważne by był dobry wywar;miesno-jarzynowy, jarzynowy z dodatkiem 1ł masła lub z wędliny.

uwaga; zdecydowanie zyskuje na smaku i wartościach odzywczych ugotowanie żurku na  lekkim rosole lub wywarze jarzynowo-mięsnym.

SMACZNEGO.

.....................................................isw.................................2.01.2014......................................................